kolmapäev, 15. aprill 2020

Õpiränne Saksamaal





9. märts 
Lennuk väljus Tartust kell 5:20, sõit Saksamaale võis alata. Ümberistumine oli Helsingis ja järgmise lennuga jõudsime Hamburgi kell 8:55 kohaliku aja järgi. Siis algas teekond Nienburgi. Pidime sinna ise erinevate rongidega kohale saama. Hamburgi lennujaamast sõitsime keskjaama, sealt järgmise rongiga Bremenisse ja siis Nienburgi. Aega läks mitmeid tunde. Olime lennust ja rongisõidust juba väga väsinud, aga jõudsime lõpuks kohale. Rongijaama tuli meile Michael vastu. Siis viis ta meid ühiselamusse, andis kätte toavõtmed ja reeglid millele pidime allkirja andma ja alles seejärel saime neid lugeda. Ülejäänud päev oli vaba. Esimese asjana läksime me kohe lähimasse toidupoodi, ostsime uued voodipesud (kuna ühika voodipesud olid kasutuskõlbmatud), suure varuga süüa ja majapidamisvahendeid/puhastusvahendeid ning siis läksime ühikasse tagasi. Tegime tubades suurpuhastuse, kuna need olid väga mustad. Nii see aeg läks. Meie ühikas oli kaks korrust, mõlemal korrusel neli tuba. Alumine korrus oli poistele, kus olid meie grupi poisid ja kaks hispaanlast. Ülemine korrus oli tüdrukutele, kus olime mina ja Amanda ning kaks Taani tüdrukut. Ühikanaabritega saime hästi läbi, nad olid toredad. Õhtupoole olime oma grupiga maja ees ja ajasime juttu. Meist sõitis rattaga mööda üks mees, ütles inglise keeles tere ja küsis meie nimesid. Arvatavasti üritas meie tähelepanu hajutada, sest samal ajal üritasid mingid poisid teiselpool maja Toomase aknast sisse ronida. Õnneks üks Hispaania poistest märkas seda ja tuli ruttu meile ütlema. Õnneks jõudsime tuppa ja teiselpool maja olev poistekamp läks ära. Toomas kontrollis kohe oma asjad üle, et midagi varastatud poleks – kõik oli õnneks alles.
Põnev algus meie praktikale.







10. märts
Michael võttis meid kella 9 paiku ühika juurest peale. Pidime igaühe praktikakohtadest läbi käima. Esimesena läksime firmasse, kus pidin mina tööle hakkama. Kohtusin seal oma ülemusega, kes jättis sõbraliku mulje. Michael ja mu ülemus arutasid seal natuke aega midagi saksa keeles, et mis kell mu tööpäevad hakkavad ja lõppevad ja kuidas ma tööle saan. Kui olime minu firmas ära käinud, siis liikusime edasi. Käisime läbi ka Amanda, Ahti ja Toomase firmad. Jäi silma, et mitte keegi töötajatest/ülemustest ei rääkinud väga inglise keelt, kui siis väga vähesel määral. Kui teiste firmad olid läbi käidud, siis läksime kohalikku kutsehariduskeskusesse, kus Michael töötas. See oli täpselt meie ühiselamu kõrval. Ta näitas kohta, kus saame maksta ühiselamus ööbimise eest. Ta näitas meile ka oma klassiruumi, kus ta õpetas oma pagariõpilasi. Seejärel läksime me tagasi ühikasse ja Michael läks tundi andma. Vahepeal oli meil paar tundi aega ja siis pidi Michael Amanda peale võtma, et ta saaks minna kohta kust saab ratta rentida, sest Amanda pidi hakkama rattaga tööl käima. Otsustasime kõik Amandaga kaasa minna. Selle ratta saime me kuskilt maja keldrist, ma täpselt ei saanud aru mis koht see oli. Kui ratas käes, läksime neljakesi jala ühikasse ja Michael läks oma teed. Õhtu lõpetuseks istusime alumise korruse köögis, ajasime omavahel juttu ja rääkisime hispaanlastega.




11. märts
Esimene (ja viimane) praktikapäev
Ärkasin kell 5:45, et olla kell 6:20 valmis ja maja ees, sest siis tuli ülemus ja võttis mu auto peale. Esimene asi, mis ta minult küsis, oli „Kas ma võin autos suitsetada?”. Jõudsime töökotta u kell 6:35. Siis ütles ülemus inglise keeles ’oota siin’ ja siis ma ootasin ja istusin u 40min. Päeva jooksul tuli neid passimisi veel ette, kus ei osatud minuga midagi peale hakata. Kui olin need 40min ära istunud, siis tuli üks naine kellega ma pidin kaasa minema. Ta näitas mulle, kuidas ta matuseauto aknakatteid triigib. Vaatasin seda pool tundi. Küsisin, et kas nad seal firmas millegi maalrialasega ka tegeletakse, seinte värvimisega vms. Ta vastas mulle ei. Mõtlesin, et äkki ta ei saanud inglise keelest aru ja ilmselt ikka tegelevad ja vaatasin edasi, kuidas ta triigib. Vahepeal sai ka teise ruumi minna ja ta näitas kuidas ta õmbleb. Vaatasin natuke aega seda ja siis ta tahtis, et ma ka ühe riba õmbleks. Selle päeva jooksul pidin veel ruloosid paigaldama ja mööblit restaureerima. Vahepeal sõitsin ka ülemusega klientide juurde kaasa. Lõuna oleks pidanud olema tund aega, aga mina tegin 20minutit, sest unustasin ära kui kaua see olema pidi ning siis läksin ülemuse käest küsima, kui kaua lõuna kestab. Ta ütles mulle, et tund aega, aga mina võiks juba tööd edasi tegema minna. Siis pidin ma ühe kontoritooli seljatuge parandama. See oli minu jaoks raske. Ülemus näitas ühe korra kiirelt ette, mida teha ning siis läks ise muude asjadega tegelema. Mul läks sellega nii kaua aega, sest pole kunagi varem midagi sellist teinud. Lõpuks kõndis üks naine minust mööda ja küsis, et kas ma olen seda varem teinud. Vastasin talle ei. Seejärel pakkus ta mitmeid variante, et kas ma õppisin Eestis siis põrandate paigaldust või ruloode paigaldust jne. Kui ma ta kõigile küsimustele ’ei’ vastasin ja ütlesin, et olen maaler, siis oli ta väga imestunud. Siis sai ka ülemus sellest teada ja ta näost oli näha, et ta on segaduses ja natuke ka Michaeli peale kuri. Kuna tööpäev hakkas läbi saama, siis me rohkem sellele ei mõelnud ja läksime kodudesse.
Tööpäeva jooksul oli meile tulnud teade, et kool kutsub kõiki välispraktikal viibivaid õpilasi tagasi seoses eriolukorraga. Tahtsime sellest ka Michaelile rääkida, aga tal polnud sellel õhtul aega meiega kokku saada. Selle õhtu veetsime samuti ühiselt juttu ajades.









12. ja 13. märts
Keegi meist ei läinud hommikul praktikale, sest leppisime Eesti juhendajatega nii kokku. Olin kogu päeva miskipärast ärevil. Ootasime ühikas, et äkki Michael tuleb veel sealt läbi, kuna andsime talle teada, et läheme Eestisse tagasi, aga ta ei tulnud. Tema asemel saime ühendust hoopiski mehega, kes ei peaks selle programmiga tegelema, aga ta oli lahkesti nõus meid aitama. Maksime sealviibitud ööde eest ära ning siis panime asjad kokku, broneerisime Hamburgi hotelli lennujaama lähedale ja hakkasime rongile minema. Sõitsime Nienburgist Hamburgi mõned tunnid. Kui õhtupoole kohale jõudsime, läksime kohe Hotelli, veetsime niisama aega ja oligi juba öö käes.
Reedel ärkasime enne kella 12, et hotellist õigel ajal välja minna. Seejärel läksime lennujaama, istusime, sõime, ajasime juttu jne, sest meie lennuk väljus alles õhtul. Tagasilend toimus ümberistumisega Helsingis. Eestisse jõudsime reede öösel vastu laupäeva. Tartu lennujaamas pidime täitma ka paberi covid-19 kohta. Sellega meie välispraktika lõppes.












Viis päeva Saksamaal

09.03.2020
Algab reis Saksamaale. Lennud Tartust Helsinkisse ja Helsinkist Hamburgi lähevad kiirelt ja kõik sujub ilusti. Ainuke asi, mis ärevust tekitab on Helsinki lennujaamas silmapaistvad maskide kandjad, sest Eestis ei olnud kedagi näha neis ringi liikumas. Olles jõudnud Hamburgi võtab Amanda välja enda koostatud reisiplaani, ostab kõigile rongi ühispileti, seejärel otsime üles oma esimese rongi millega peame sõitma Hamburgi rongijaama. Hamburgi rongijaamas läheb veidi aega ja on mõningaid komplikatsioone, kuid peale väikest viivitust oleme uuesti graafikus ja asume rongiga sõitma Bremeni poole. Bremenist saame üsna koheselt edasi asuda Nienburgi poole. Rongi peal teen lühida kõne meie Saksamaa praktika koordinaatorile Michaelile, et teavitada teda saabumisajast, et ta oskaks meile vastu tulla. Nienburgi saabudes jõuabki Michael meile enam-vähem 10min jooksul vastu ja viib meid ööbimiskohta. Ööbimiskohas laseb ta meil kirjutada alla majareeglitele ja selgitab veidi homseid plaane, milleks on meie praktikakohtade külastus ning jagab meile toa võtmed. Michaeli lahkudes asume oma tube inspekteerima, mille leiame eest üsna soovida jäävas olukorras, mille parandamiseks asume teele lähedal asuvasse Lidl kauplusesse, kust ostame hunnikutes koristusvahendeid ja uued voodiriided. Peale koristust tegin vea ja jätsin oma akna lahti, et tuulutada, ning samal ajal, kui maja ees omavahel muljetasime jooksis üks meie majakaaslastest juba meie juurde, et keegi üritab teisel pool maja lahtisest aknast sisse saada. Õnneks saime jaole enne, kui neil midagi õnnestunud oleks. Peale pikka päeva täis ringisõitmist, adrenaliini ja üllatusi, olid kõik väsinud ning öörahu saabus üsna varakult.

Lahkumine Tartu lennujaamast.

Lõpuks ometi Nienburgis.






















10.03.2020
Michael'iga oli lepitud kokkusaamine ööbimiskoha kõrval kella 9'ks, kuigi ta hilines veidi ning kella 10 paiku asume ringkäigule oma praktikakohtadesse. Käime kõikides kohtades ja suhtleme ülemustega, koheselt jääb silma kõigi väga vähene inglise keele oskus. Michael lepib kõikide ülemustega ise asjad kokku ja selgitab meile hiljem, kus ja mis kell me olema peame, kui pikk on tööpäev ning muu info sellega seoses. Mina saan teada, et minu tööpäev hakkab kell 6.45 ning pean olema linast veidi väljas asuvas kontoris selleks ajaks, buss sinna stardib mul kell 6. Keskpäevaks oleme oma ööbimiskohas tagasi. Seame kõik koos sammud jälle Lidli poole, et osta endale toiduvarusid ning vajalikke asju järgnevateks päevaeks/nädalateks. Poest tagasi jõudnud, ning asjad kappidesse lahtipakkinud tutvume lähemalt oma majakaalastega kelleks on 2 poissi hispaaniast ning 2 tüdrukut Taanist. Jutustame mitmeid tunde kuni õhtu saabumiseni. Kuna ärkama peab üsna vara ja reisiväsimus pole veel täielikult üle läinud sätin end taaskord vara magama.

Minu firma kontori asukoht




















11.03.2020
Äratus äratab mind kell 5.15. Joon kiirelt kohvi ja teen endale paar võileiba, enne kui 5.45 sammud bussipeatuse poole sean. Bussisõit Lemkesse kestab umbes 20 minutit, seega kuskil 6.20 olen kohal ning pean veel veidi jalutama oma firma kontori poole. Seal ootavad ees juba teised töölised, keda tervitades ma mingit vastust ei saa kuid kellest üks mulle näpuga uksepoole näitab. Lähen, siis uksest sisse kus ootab mind mu ülemus kellega eelneval päeval kohtusime ning kes üritab mulle kohe näidata mingeid saksakeelseid dokumente ja minuga rääkida saksa keeles. Seepeale ei oska ma muud vastata kui, et ''In english please?'', mille peale ta jääb mind väga veidra näoga vahtima. Peale natukest mõtlemist ütleb ta mulle saksa keeles, et ma ootaks korra, millest ma tänu oma algsele saksa keele oskusele aru saan ning üritab oma töötajate seast leida kedagi, kes ehk oskaks inglise keelt. Tuleb välja, et keegi ei oska seda normaalsel suhtlustasandil niiet ta lihtsalt juhatab mind ühe tööliseni, kellest saab mu partner tolleks päevaks. Temaga saan paar sõna vahetada, nii palju, et ta ütleb mulle ''follow me'', ''take this'' ning aitan tal paar asja autosse viia. Kui asjad on auto peal asume me sellega kahekesi teele Nienburgi linna poole tagasi. Me jõuame ühe koerterelamuni, kus siis asume ''tööd'' tegema. Töö on jutumärkides, sest sellesse korterisse jõudes, kus töö peaks käima ütleb ta mulle ''i work you watch'', mis võtabki suhteliselt kokku mu terve 10 tunnise tööpäeva seal. Peale vaatamise sain tegelikult ka esimesed 2 tundi kuivalt ja nigelate tööriistadega laest ühte tapeedipaani maha nühkida ning 2-3 korda põrandat pühkida. Päeva jooksul oli mitu pausi, üks pikem hommikusöögiks ning üks pikem lõuna ajal ning ka palju pisikesi pause. Olen sakslaste tööeetikast ning töökusest kuulnud ainult head, kuid kahjuks see päev pani mind küll hoopis muud arvama. Peale lõunasööki kuulsin teisest laua otsast järsku norskamist ning sain aru, et mu töökaaslane oli magama jäänud. Ei jäänud muud üle kui lihtsalt rumalalt seal istuda kuni ta üles ärka, suitsule läks ning uuesti tööle asus ning sain jätkata tema töötegemise jälgimist. Tööpäev lõppes 4st peale mida ta mind tagasi ööbimiskohta viis ning ütles nigelas inglise keeles kuid piisavalt, et aru saada, et homme hommikul võin teda 6.30 seal samas oodata kuhu ta mu maha pani. Olin esimene, kes töölt tagasi jõudis. Jäin uudishimulikult ootama teiste naasmist, et kuulda nende kogemustest. Õues sadas ja oli tuuline mistõttu veetsime taaskord õhtu toas jutustades. Sel päeval tuli ka kiri õpirändel olijate tagasikutsumisest ning pidime panema paika oma plaanid. Kõik olid jahmunud, sest lahkudes polnud Eestis pea üldse mingit koroonapaanikat ning teemat ei käsitletud väga, aga järsku hakkas pihta jutt piiride sulgemisest ning levima videod ja pildid ostupaanikast. Otsustasime, et on targem ka ise kodumaale naasta, mis oli ka õige otsus, arvestades seda, et piirid on ju kogu Euroopas siiamaani (15.04.2020) suletud. Õhtuks 9-10 paiku oli torm veidi vaibunud, kuigi sadas ja oli veidi tuuline otsustasin ikkagi visata kiirelt pilgu ka Nienburgi kesklinnale.

Magav töökaaslane




















Kesklinnast paar pilti :)

12.03.2020

On neljapäev, aga keegi meist enam praktikakohtadele ei naasnud. Pakime oma asju ja ootame koolilt infot tagasisõidu kohta. Saime lennupiletid 14ndaks märtsiks. Michaelit me kätte ei saa ning peame kohapeal üritama ise omi asju ajada, seoses praktikakohtadega ja ööbimiskohaga. Otsustame, et veedame veel öö seal samas kuid, selleks, et Hamburg-Helsinki lennukile jõuda peame veetma 13nda märtsi öö Hamburgis. 

13.03.2020

Asume teele tagasi Hamburgi. Hotell on broneeritud ning jätame veel enne lahkumist hüvasti majanaabritega ja täname neid toreda seltskonna eest Eestist kaasa toodud kommidega ja toiduga millega meil endal pole enam midagi teha, sest ega kõike kaasa ei mahuta pakkima. Hamburgi hotelli jõuame üsna hilja, mistõttu pole meil muud teha kui lihtsalt jääda ootama järgmise päeva lendu.

14.03.2020

Järjekordne päev täis reisimist. Ning Politsei-ja Piirivalveameti soe vastuvõtt Tartu Lennujaamas. 
Kokkuvõtteks ei oskagi väga reisi kohta midagi öelda kuna valdav osa sellest oli siiski rongi/lennuki sõit. Väga lühikese reisi kohta tuli läbi elada väga palju erinevaid emotsioone. Õnneks pääsesime ikka koju enne piiride sulgemist ning saime ikka kõvasti kogemusi ka juurde nii võõras riigis liiklemise, ootamatute olukordadega toime tulemise kui ka sakslaste tööelu kohapealt.

reede, 3. aprill 2020

Kokkuvõte Nienburgi õpirändest (09.03.2020-13.03.2020)


09.03.2020 04:05, Tartu Lennujaam - kõik on valmis jätma kodumaa ja asuma õppima Saksamaale, Nienburgi, järgnevaks viieks nädalaks.
Juba tund aega hiljem seadsime end mugavalt sisse olemaks valmis startima 
Tartu Lennujaam -> Helskinki Lennujaam ning jätkata liinil Helsinki -> Hamburg, Germany. Lennufirmaks FINNAIR. Olles veel Helsinki Lennujaamas ümberistumist ootamas, võis juba lehtedest lugeda artikleid, kuidas Finnair tühistab lende, ei millegi muu, kui Covid-19 tõttu. Meie lend siiski toimus, ning Saksamaa pinnale jõudsime kell 9. Lennujaamast haarasime edasiseks transpordiks endile Niedersachsen Ticket'id, mis võimaldas meil kasutada pea kõiki transpordivahendeid. Lennujaamast rongide keskjaama jõudmiseks tuli meil võtta S-Bahn ning sõita 24 minutit oma esimest rongisõitu. 

Hamburg Hauptbahnhof (HBF)

Väikse vaheinfona - Hamburg Hauptbahnhof ehk Hamburgi rongide keskjaama kasutab ühes PÄEVAS 550 000 reisijat, kahekümnel erineval platvormil, ning on nende numbritega Saksamaa tegusaim rongijaam.
Just siit jätkus meie reis edasi Nienburgi poole. Veel enne kohale jõudmist tuli teha ümberistumine (sel päeval juba kes teab mitmes..) Bremenis. 


Nii me peale ~12 tunnist reisimist Nienburgi jõudsime. Järgi tuli meile vastuvõtva kooli poolt Mr. Michael, kes viis meid ühiselamusse, mis asus rongijaamast u 1km kaugusel. Peale tubade ülevaatamist sai võetud vastu otsus, et mina ööbin Laureni toas maas. Kuid enne kõike külastasime lähimat poodi ning soetasime endile uued voodipesud ning hunnikuga koristusvahendeid. Peale ühiseks toaks valitud ruumi põhjaliku koristamist vedasime Laureniga teisest toast madratsi ning valmistusime mõttes ühe toa võtme jagamiseks. 
Järgmisel hommikul 9 aegu tuli Mr. Michael meile järgi, viimaks meid kohtuma oma ettevõtetega. Kuna esimene päev oli küllaltki väsitav ning koha peale saabudes ühikas kergelt öeldes õudne, siis meie ainus lootus oli, et teine päev on parem ning ettevõtteid külastades hakkab asi ülesmäge minema. Üksteise järel ettevõtteid läbi käies kasvas meis mingi alateadvuslik aimdus, et miski ei näi paremaks minevat. Sellegi poolest üritasime, kuidas vähegi suutsime, hoida lootustandvaid mõtteid. Kui teiste positiivseks infoks oli, et töökohtadesse on organiseeritud transport, siis mina olin see, kes pidi endale rentima jalgratta, millega iga hommik ~20 minutit kontorisse kohale vändata ning sealt siis autoga edasi tööle. Mina pidin oma kontoris kohal olema 6:45.
Teise päeva teises pooles tõimegi kõik koos ära minu jalgratta (jalutades umbes 25min), külastasime veel toidupoodi, ning tutvusime lisaks meile ühikas elavate õpilastega. Poiste korrusel elas 2 Hispaania kodaniku ning tüdrukute korrusel 2 Taani neidu. Kokku maja peale 8 inimest. Sõime veel oma pundiga õhtust ning jäime lootusrikkalt unele.


11.03.2020 06:41 - On käes esimene praktika päev. Päiksetõus on ju justkui ilus ja iseenesest võiks ju tulla tore päev. Üks asi, mida ma sakslaste töökultuuri juures ei mõista - alustada varakult, kuid teha päeva jooksul nii palju pause ja venitada päev lõpuks 10-11 tunniseks tööpäevaks. 
Ehk siis - kogunemine kell 6:45. Siis autodesse jagamine (jäi mulje, et mind visati justkui suvalisse autosse, kuna härra kellega ma ühte autosse sattusin, vaatas täpselt sellise näoga, nagu ei saaks midagi aru, kes ma olen või miks ma siin olen või mis ta minuga peale peaks hakkama), autode komplekteerimine, ning siis veel tankla/kohviring, siis autosõit ja lõpuks kuskil 7:30 kohal. Auto pealt sai maha laetud kuskil 15 pakki laminaati ning lõpuks sai alustada tööga. Tundub õige koht, kus ära mainida, et paarimees sõnagi inglise keelt ei vestnud. Vaikides sai 9ni tapeeti maha võetud. Siin tulebki esimene poole tunnine paus, mida seal nimetatakse "hommikusöögi pausiks". 9:30-12:30 sai sama tööd jätkatud (iga poole tunni tagant kergete pausiga).
Kell 12:30 hakkas "lõunasöögi paus", mis pidi kestma 13:00ni. Vaadates kella, mis näitas juba 13:15, ning paarimeest ikka kuskilt ei paistnud, läksin teda otsima. Leidnud härra autost magamast, avasin autoukse ning "küsisin" viisakalt kätega näidates, et mis kellani see paus kestab. Härra ajas jalad alla ning arvasin, et töö võib jätkuda. Tegelikult jätkus päev vaid paarimehe enda jaoks. Tuppa tõi ta kõiksugu töövahendid pahteldamise tarvis, KUID vaid iseendale. Tuletan meelde, et härra inglise keelt ei vestnud. Oodates ja eeldades, et ehk ta näitab taas vaikimisi tööotsa kätte ja annab siis ka mulle võimaluse - eelduseks see vaid jäigi. Mõne tunni jagu sai siis pealt vaadatud, kuidas paarimees oma tavapärast tööpäeva veetis, justkui mind seal polekski. Eikusagilt ilmus teine sama firma töömees, kes samuti inglise keelt sõnagi ei valdanud, ning pani mind siis tegema kõike, mida ise teha ei viitsinud. Koristama, prügi välja viima, pistikuid lahti kruvima jne. Kui kõigest seal toimuvast niigi meel must, tuli meili peale ka teade, et õpiränne peatatakse. See omakorda ajas mõtted sassi - mis edasi? 
Poole 6 paiku õhtul, kui lõpuks kõik tagasi ühikasse olid kogunenud, tuli meil omavahel kiiresti kokku leppida, kas kõik on valmis võtma oma siiani lahti pakkimata kohvrid ja sama teed pidi koju tagasi minema. Kuna keegi meist polnud valmis riskima kogu koroonaviiruse virrvarris võõrasse riiki jäämisega, saigi otsustatud - jah, tuleb ette võtta tagasitee. 

12.03.2020 peale lõunat olid asjad koos, tuba uuesti ära koristatud, kõik kokkuostetud toiduained jms teistele majakaaslastele lauale kokku kogutud ning hüvastijätu kirjad kirjutatud, Hamburgi ööbimiskoht otsitud, võtsime oma kohvrid ja hakkasime rongijaama poole sammuma.



Esimene rong väljus enne kella 17. Taaskord tuli ümberistumine teha Bremenis. Teine ümberistumine Hamburg Hbf'is. Kolmas ümberistumine S-Bahnil ning neljanda rongiga saabusimegi lõpuks õigesse kohta. Lisaks siis u 15 minutit jalutamist ööbimiskohta. 

13.03.2020 Nagu ikka, tuli ööbimiskohast enne kella 12 välja registreerida. Jälle väike jalutuskäik umbes 15 minutit ning olimegi Hamburgi lennujaamas valmis kojuminekuks. Kella 19 aegu sättisime end juba lennukis istuma ning peale Helsinkis ümberistumist, mõned minutid peale 00:30, olime täies koosseisus tagasi Tartu Lennuväljal.